Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro
Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro Snooker Live Stream

Intrebari despre reguli
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 12, 13, 14  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro » Întrebări despre snooker
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Ronnie147
Addicted to snooker


Data înscrierii: 04/Dec/2005
Mesaje: 263

MesajTrimis: Mar 30 Ian 2007, 1:30    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Iata o regula pe care am observat ca marea majoritate a jucatorilor de snooker de prin tara noastra nu o cunosc Laughing .
Cum stim cu totii, in cazul unei pozitii de free ball, jucatorul nu are voie sa faca snooker in spatele bilei nominalizate...
Un singur amanunt: daca pe masa nu mai sunt decat bila roz si bila neagra, iar jucatorul X comite un faul si lasa bila alba in spatele bilei negre, este evident pozitie de free ball. In acest caz, jucatorul Y are voie sa nominalizeze bila neagra si sa faca snooker in spatele acesteia.



_________________
ONLY POT THE BLACK FOR PERFECTION!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Ronnie147 Trimite mesaj privat
zsolt_tuser
Administrator


Data înscrierii: 23/Noi/2004
Mesaje: 1249
Locație: Germania

MesajTrimis: Mar 30 Ian 2007, 3:10    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Da, asa este! Very Happy Si inca ceva, poate nu e chiar asa de clar: Intr-o pozitie de free-ball jucatorul nu este obligat sa nominalizeze o bila colorata, el poate sa joace si la bila rosie de exemplu. Fiind free-ball e clar ca jucatorul se afla in snooker dar chiar si asa este posibil sa vada o parte din bila rosie, iar daca vede suficient de mult din ea astfel incat sa o introduca in buzunar poate fi in anumite cazuri mai avantajos pentru el sa introduca bila rosie decat o bila colorata. Nu am vazut inca niciodata asa ceva, dar este posibil. Smile



_________________
"Computers are incredibly fast, accurate, and stupid. Human beings are incredibly slow, inaccurate, and brilliant. Together they are powerful beyond imagination."
Albert Einstein (1879 - 1955)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui zsolt_tuser Trimite mesaj privat
zsolt_tuser
Administrator


Data înscrierii: 23/Noi/2004
Mesaje: 1249
Locație: Germania

MesajTrimis: Vin 16 Feb 2007, 0:29    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Bila on si bila obiect

Am observat ca multa lume confunda bila on cu bila obiect in sensul ca se foloseste termenul de bila obiect acolo unde trebuia folosit termenul de bila on. Acesti termeni nu sunt in nici un caz unul si acelasi lucru.

Bila obiect
Cele 15 bile rosii si cele 6 bile colorate se numesc bile obiect.

Bila on
Bila on este orice bila care poate fi legal atinsa la primul contact al bilei albe sau orice bila care nu poate fi atinsa la primul contact al bilei albe dar care poate fi legal introdusa in buzunar.

SECTION 2. DEFINITIONS

4. Balls
(b) The 15 Reds and the 6 colours are the object balls.

11. Ball On
Any ball which may be lawfully struck by the first impact of the cue-ball, or any ball which may not be so struck but which may be potted, is said to be on.



_________________
"Computers are incredibly fast, accurate, and stupid. Human beings are incredibly slow, inaccurate, and brilliant. Together they are powerful beyond imagination."
Albert Einstein (1879 - 1955)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui zsolt_tuser Trimite mesaj privat
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20253
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Vin 16 Feb 2007, 15:48    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Excelentă preciarea, Zsolt. 8) Știu că Rolf Kalb, comentatorul german de pe Eurosport spune chiar așa : "der Ball On" și "der Frame".



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
zsolt_tuser
Administrator


Data înscrierii: 23/Noi/2004
Mesaje: 1249
Locație: Germania

MesajTrimis: Vin 16 Feb 2007, 18:12    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Clara White a scris:
Știu că Rolf Kalb, comentatorul german de pe Eurosport spune chiar așa : "der Ball On" și "der Frame".

Da, asa este! Si mie mi se pare ca suna mai bine termenul de frame in loc de joc.



_________________
"Computers are incredibly fast, accurate, and stupid. Human beings are incredibly slow, inaccurate, and brilliant. Together they are powerful beyond imagination."
Albert Einstein (1879 - 1955)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui zsolt_tuser Trimite mesaj privat
zsolt_tuser
Administrator


Data înscrierii: 23/Noi/2004
Mesaje: 1249
Locație: Germania

MesajTrimis: Sâm 17 Feb 2007, 14:31    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Geo Alex a scris:

Despre Touching Ball!

Nu inteleg exact care este aceasta regula cum se aplica ce bile trebuiesc nominalizate sau cum se procedeaza in aceasta pozitie ca nu inteleg Sad



_________________
"Computers are incredibly fast, accurate, and stupid. Human beings are incredibly slow, inaccurate, and brilliant. Together they are powerful beyond imagination."
Albert Einstein (1879 - 1955)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui zsolt_tuser Trimite mesaj privat
zsolt_tuser
Administrator


Data înscrierii: 23/Noi/2004
Mesaje: 1249
Locație: Germania

MesajTrimis: Sâm 17 Feb 2007, 15:15    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Daca dupa o lovitura bila alba se opreste astfel incat ea este in contact cu una sau mai multe bile on (sau care ar putea fi on), arbitrul trebuie sa anunte "Touching Ball". (Despre bila on putin mai sus).

In aceasta situatie jucatorul care urmeaza trebuie sa execute lovitura fara sa miste bila (sau bilele) cu care bila alba se afla in contact.

Exista patru situatii:

1) Bila alba este in contact cu o bila rosie cand ea este bila on (de exemplu dupa ce s-a introdus o bila colorata). In aceasta situatie jucatorul care urmeaza trebuie doar sa joace bila alba fara a fi obligat sa atinga vreo bila. (Daca vrea are voie sa atinga orice bila (rosie sau colorata) sau chiar sa introduca o bila rosie in buzunar).

2) Bila alba este in contact cu o bila rosie cand ea nu este bila on (de exemplu dupa ce s-a introdus o bila rosie). Aceasta nu este o situatie de Touching Ball. Arbitrul nu trebuie sa anunte nimic.

3) Bila alba este in contact cu o bila colorata cand ea este bila on (de exemplu dupa ce s-a introdus o bila rosie). In aceasta situatie arbitrul trebuie sa anunte "Touching Ball" si pe deasupra sa-i spuna jucatorului sa nominalizeze o bila colorata ("Please nominate"). Daca jucatorul nominalizeaza bila colorata cu care bila alba se afla in contact el trebuie doar sa joace bila alba fara a fi obligat sa atinga alte bile (ca la punctul 1). Daca nominalizeaza alta bila colorata el trebuie sa atinga mai intai acea bila (sau eventual sa o introduca in buzunar).

4) Bila alba este in contact cu o bila colorata cand ea nu este bila on (de exemplu dupa ce s-a introdus o bila colorata). Aceasta nu este o situatie de Touching Ball. Arbitrul nu trebuie sa anunte nimic.



_________________
"Computers are incredibly fast, accurate, and stupid. Human beings are incredibly slow, inaccurate, and brilliant. Together they are powerful beyond imagination."
Albert Einstein (1879 - 1955)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui zsolt_tuser Trimite mesaj privat
Geo Alex



Data înscrierii: 17/Feb/2007
Mesaje: 3

MesajTrimis: Dum 18 Feb 2007, 22:23    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

da acuma am intels si va multumesc din suflet mult mult:D


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Geo Alex Trimite mesaj privat
zsolt_tuser
Administrator


Data înscrierii: 23/Noi/2004
Mesaje: 1249
Locație: Germania

MesajTrimis: Lun 19 Feb 2007, 4:33    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Any time! Smile



_________________
"Computers are incredibly fast, accurate, and stupid. Human beings are incredibly slow, inaccurate, and brilliant. Together they are powerful beyond imagination."
Albert Einstein (1879 - 1955)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui zsolt_tuser Trimite mesaj privat
Geo Alex



Data înscrierii: 17/Feb/2007
Mesaje: 3

MesajTrimis: Sâm 24 Feb 2007, 19:46    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Am crezut ca stiu asa de multe despre snooker (totusi stiu cate ceva ) dar am vizitat tot forumul si am citit si am realizat ca sunt multe chestii pe care nu le-am stiut pe care de altfel le-am memorat si le cunosc si eu acuma Very Happy


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Geo Alex Trimite mesaj privat
zsolt_tuser
Administrator


Data înscrierii: 23/Noi/2004
Mesaje: 1249
Locație: Germania

MesajTrimis: Lun 26 Feb 2007, 17:41    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ma bucur ca ti-a fost de folos. Daca mai ai intrebari nu ezita sa ne intrebi! Very Happy



_________________
"Computers are incredibly fast, accurate, and stupid. Human beings are incredibly slow, inaccurate, and brilliant. Together they are powerful beyond imagination."
Albert Einstein (1879 - 1955)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui zsolt_tuser Trimite mesaj privat
dragos



Data înscrierii: 05/Mar/2007
Mesaje: 1

MesajTrimis: Mar 6 Mar 2007, 12:40    Titlul subiectului: Problema Răspunde cu citat (quote)

As dori sa-mi raspundeti la urmatoarea intrebare:daca, spre exemplu ,un jucator care este la masa urmeaza sa execute o lovitura de siguranta si reuseste sa plaseze bila alba lipita de manta, iar alte doua bile colorate se plaseaza chiar langa bila alba, blocandu-i astfel traiectoria spre orice bila rosie(cu sau fara manta), ce va face jucatorul advers, incat nu mai poate atinge o bila rosie fara a atinge o bila colorata, facand astfel fault ,evident ,la fiecare lovitura?
Va multumesc!


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui dragos Trimite mesaj privat
Ronnie147
Addicted to snooker


Data înscrierii: 04/Dec/2005
Mesaje: 263

MesajTrimis: Mar 6 Mar 2007, 15:30    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Este putin probabil sa se intample exact cum ai spus tu Very Happy . De obicei exista cel putin o traiectorie catre bila obiect. Insa daca aceasta situatie are loc, jucatorul care se afla in snooker nu are ce sa faca decat sa loveasca pana cand adversarul acumuleaza o diferenta mai mare decat punctele existente pe masa, dupa care arbitrul va anunta doar fault. Asadar jucatorul snookerit are acum nevoie de snooker si mai mult ca sigur va pierde frame-ul. Laughing

Asta imi aminteste de Letonia, Riga. Dau lovitura de distanta la bila rosie si ramane bila alba fix in centrul manunchiului. Adversarul meu, din Israel, m-a pus sa repet pana cand a acumulat in jur de 70 de puncte Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad



_________________
ONLY POT THE BLACK FOR PERFECTION!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Ronnie147 Trimite mesaj privat
zsolt_tuser
Administrator


Data înscrierii: 23/Noi/2004
Mesaje: 1249
Locație: Germania

MesajTrimis: Mar 6 Mar 2007, 23:46    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Probabil ca in cazul tau a existat o posibilitate sa lovesti bila on, altfel arbitrul ar fi trebuit sa anunte doar fault. Daca se intampla ca bila alba sa ramana intr-o pozitie astfel incat sa nu existe nici o traiectorie (directa sau indirecta) catre bila on, jucatorul trebuie sa execute lovitura direct sau indirect catre bila on, cu suficienta tarie astfel incat bila alba ar fi atins bila on daca nu ar fi existat bila (sau bilele) care obstructioneaza bila alba.

SECTION 3. THE GAME
14. Foul and a Miss
The striker shall, to the best of his ability, endeavour to hit the ball on. If the referee considers the Rule infringed, he shall call FOUL AND A MISS unless only the Black remains on the table, or a situation exists where it is impossible to hit the ball on. In the latter case it must be assumed the striker is attempting to hit the ball on provided that he plays, directly or indirectly, in the direction of the ball on with sufficient strength, in the referee’s opinion, to have reached the ball on but the obstructing ball or balls.

In cazul tau fie a existat o posibilitate sa lovesti o bila colorata, fie nu a existat aceasta posibilitate dar nu ai jucat astfel incat daca nu ar fi fost bilele rosii sa atingi o bila colorata. (De exemplu daca ai incercat sa lovesti pe langa o bila rosie pe o traiectorie imposibla catre o bila colorata). Poate ne lamuresti tu mai exact cum a fost.



_________________
"Computers are incredibly fast, accurate, and stupid. Human beings are incredibly slow, inaccurate, and brilliant. Together they are powerful beyond imagination."
Albert Einstein (1879 - 1955)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui zsolt_tuser Trimite mesaj privat
Ronnie147
Addicted to snooker


Data înscrierii: 04/Dec/2005
Mesaje: 263

MesajTrimis: Mie 7 Mar 2007, 0:46    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Uite Zsolt, cam aceasta era pozita. Sper ca am reprodus-o corect...tin minte ca era oarecum un culoar sa strecor bila alba printre bilele rosii.
http://i65.photobucket.com/albums/h226/Ronnie147/Nicee.jpg
Poti fii mai explicit. Din ce am inteles eu, daca reusesc un snooker din care adversarul nu poate iesi, arbitrul anunta doar fault. Este adevarat? Sincer nu imi pare prea corect...



_________________
ONLY POT THE BLACK FOR PERFECTION!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Ronnie147 Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro » Întrebări despre snooker Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 12, 13, 14  Următoare
Pagina 5 din 14

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001- 2004 phpBB Group
Designed for Trushkin.net | Styles Database
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community