Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro
Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro Snooker Live Stream

Ronnie O'Sullivan
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3 ... 81, 82, 83 ... 106, 107, 108  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro » Jucătorul preferat
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Miss Chigwell
Addicted to snooker


Data înscrierii: 27/Mar/2005
Mesaje: 1596
Locație: Baia Mare

MesajTrimis: Sâm 30 Iun 2007, 10:30    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Buna sa va fie inima! Cu mare placere! Smile

Noah tulvai! Rolling Eyes Laughing
Ronnie si a dumisale Jo si-au numit baietelul...surprise-surprise!...Ronnie Jr. Rolling Eyes
Traditie nobiliara, nu? Pana la Ronnie al XVI-lea mai este.
Si ma gandesc la confuziile ce se vor isca peste cativa ani, cand vor fi toti trei in acelasi loc. "Ronnie, take the garbage out!" Who, me?" [priviri confuze si aratat cu degetul]
Cel mic sa fie sanatos, ca aia e important, nu? Wink


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Miss Chigwell Trimite mesaj privat
Irina
Addicted to snooker


Data înscrierii: 05/Dec/2005
Mesaje: 738
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 11 Iul 2007, 22:26    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Mi-am adus aminte brusc de faptul ca Jo era insarcinata cand m-am uitat la o poza cu Ronnie. And then i figured, hey, e iulie, parca trebuia sa nasca. And i was right. Primul baietel...felicitari Ronnie si sa fie sanatos!!!



_________________
Paul Hunter - my role model in life. Forever be loved and never be forgotten!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Irina Trimite mesaj privat
Miss Chigwell
Addicted to snooker


Data înscrierii: 27/Mar/2005
Mesaje: 1596
Locație: Baia Mare

MesajTrimis: Dum 12 Aug 2007, 18:31    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Absenta de la Shanghai Masters l-a costat pe Ronnie destul de scump: doua locuri la provizoriu.
http://www.globalcuesportscentre.com/files/Rankings/2007-8-prov-ranks.htm
Asta conform GlobalCueSportcentre, pentru ca World Snooker, intrucat nu ia in calcul punctele de start de la turneele viitoare si care i-a listat lui Ronnie un 0 cat casa in dreptul coloanei acestui sezon Shocked Shocked Shocked , l-a trimis pe locul 7.
Ceea ce mi se pare perfect normal avand in vedere performantele celor doi dar si putin surprinzator (deh, obisnuinta e da doua natura Wink ) e ca Mark Selby e inaintea lui Ronnie in clasamentul provizoriu.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Miss Chigwell Trimite mesaj privat
zsolt_tuser
Administrator


Data înscrierii: 23/Noi/2004
Mesaje: 1248
Locație: Germania

MesajTrimis: Mar 14 Aug 2007, 0:05    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Pai de cand se iau in calcul la Provisional punctele de start din turneele viitoare? E normal sa nu primeasca inca punctele pentru turneele viitoare, dar de ce nu are nici un punct pentru acest turneu? Nu trebuia sa primeasca 700 de puncte pentru ca a pierdut in primul tur? Sau nu se considera asa?



_________________
"Computers are incredibly fast, accurate, and stupid. Human beings are incredibly slow, inaccurate, and brilliant. Together they are powerful beyond imagination."
Albert Einstein (1879 - 1955)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui zsolt_tuser Trimite mesaj privat
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20160
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Mar 14 Aug 2007, 3:20    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Sigur că nu se iau în calcul la Provisional punctele de start din turneele viitoare. Clasamentul GSC o face, deși nu este corect. Clasamentul WSA nu. WSA nu va lua o decizie în legătură cu punctele lui RO'S din acest turneu decât după audiere. Mai întâi trebuie lămurită problema absenței lui de la Shanghai Masters.



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Miss Chigwell
Addicted to snooker


Data înscrierii: 27/Mar/2005
Mesaje: 1596
Locație: Baia Mare

MesajTrimis: Joi 6 Sep 2007, 15:26    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

http://www.timesonline.co.uk/tol/sport/more_sport/article2395208.ece

'Before every match I expect to lose. I am petrified and it cripples me'

Interviu recent realizat de Matthew Syed de la Times.
Cateva fragmente:
“A lot of the time I am in pieces and I still don’t know why,” he says as we sit alongside each other in the bar at Grove Snooker Club in Romford, Essex.

“Some days I think one thing, the next day I think something else. It is like there is this damn committee going on in my head. Shall I; shan’t I; am I up or am I down; am I doing the right thing; should I carry on; should I go home; have I done enough; have I had enough; do people really care; do I hate snooker; do I love snooker; have I had a good time; has it been great; hasn’t it been great; is it time to move on; have I got another five years in me; should I give up now. Arrrrgh! I’ve got all this s*** in my head to deal with.”

But I am a complete failure,” he says. “I feel lucky to have won two world titles, but I feel robbed because that’s all I won. If I had a bit of consistency in my game I would have never got beat by [Graeme] Dott [in the semi-finals of the 2006 World Championship] or [Peter] Ebdon [from 8-2 up in the quarter-finals in 2005].

“I threw away two titles because I wasn’t strong in myself, because I couldn’t take it. I know I was capable of challenging [Stephen] Hendry’s record [seven world titles]. But I haven’t produced. How can I be anything other than a failure?”
Is Hendry’s record that important to him?

“Yes. No. I don’t know,”


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Miss Chigwell Trimite mesaj privat
Miss Chigwell
Addicted to snooker


Data înscrierii: 27/Mar/2005
Mesaje: 1596
Locație: Baia Mare

MesajTrimis: Vin 12 Oct 2007, 17:39    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Hai c-am aflat care-au fost "motivele" sau "obligatiile" personale ce l-au impiedicat pe Ronnie sa onoreze invitatia la Pot Black.
http://www.ilfordrecorder.co.uk/content/redbridge/recorder/sport/story.aspx?brand=RECOnline&category=IlfwoodEssexLadies&tBrand=RecOnline&tCategory=DefaultSportIlford&itemid=WeED10%20Oct%202007%2016%3A47%3A54%3A780
Chestii grave? Presante?
Naaaaah.
Cursa inaugurala a sezonului de cross-country a clubului Woodford Green AC, al carui membru este domnul O'S. Cursa de 10km, in care s-a clasat al 19-lea.
Rushinica, dom'le. Tii fanii pe jar asa...
Sigur ca e mai fain sa-ti vezi de conditia fizica decat sa te trambalezi cateva sute de km bune pana la Sheffield, pentru sansa de a da o bila-doua. Taz
Sa-ti fie rusine, dom'le.

Later edit:
Dupa ploaie chepeneag, dupa postat mesaj observ ca a fost mentionat faptul la topicul Pot Black, cu cateva ore bune mai devreme. Rolling Eyes la adresa mea.
Indignarea ramane, totusi.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Miss Chigwell Trimite mesaj privat
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20160
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Vin 12 Oct 2007, 19:36    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Da, informația a fost postată Arrow http://forum.snookerforum.ro/viewtopic.php?t=441&start=15 Wink



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20160
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Sâm 13 Oct 2007, 16:45    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Articol semnat de Clive Everton și apărut în numărul de octombrie al revistei Snooker Scene.

De ce s-ar putea întâmpla ca Ronnie O’Sullivan să nu câștige niciun titlu în acest sezon ?

Depresia este o tristețe chinuitoare, care îți distruge orice capacitate de a te bucura de ceva (ceea ce se numește "anhedonie") și orice respect pentru propria valoare. Ea poate fi declanșată de un anumit eveniment negativ și te poate coborî (sau ridica) fără niciun motiv aparent. Știu câte ceva despre boala asta, fiindcă pe la 20 de ani, am avut și eu crize de depresie, trei la număr, în 1963, 1973 și 1985. Crize serioase. A fost foarte neplăcut, dar așa înțeleg și cât de neplăcut, ba chiar, adesea, sterilizant este efectul depresiei asupra lui Ronnie O’Sullivan.

Recent, Matthew Syed (un absolvent la Oxford care a ocupat și locul întâi în clasamentul jucătorilor britanici de tenis de masă și a câștigat trofeul la Jocurile Commonwealth-ului) a publicat, în The Times, un articol în care încerca să analizeze, cu toată simpatia, suferința care subminează cariera lui RO’S. Articolul începe astfel : „RO’S n-a dus niciodată lipsă de sfătuitori.” Într-adevăr. În 2001, doctorul i-a exlicat că depresia e cauzată de o deficiență de serotonină a celulelor creierului și i-a prescris prozac. În 2002, cei de la National Drugs Helpline i-au spus că are probleme din pricina dependenței lui de marijuana și că, dacă reușește să scape de dependență, scapă și de depresie. Cei de la The Samaritans i-au zis că de vină ar fi relația distructivă pe care o are cu snookerul și că, dacă ea ar înceta, s-ar rezolva și chestiunea depresiei. Dar, dacă n-ar fi luat medicamente antidepresive, ar fi putut să nu câștige titlul mondial din 2001 – „pentru că eram gata să plec de la Sheffield încă de la începutul turneului,” afirmase el.

A continuat tratamentul cu prozac timp de alte 9 luni. Când i-a pus capăt, a revenit la alternanța sus-jos a schimbărilor de dispoziție – tiparul clasic al comportamentului maniaco-depresiv. Cu toate că își dorea cu disperare să scape de aceste stări, avusese destule reticențe față de tratementul medicamentos, fiindcă, spunea el, „citisem ce pățeau cei care renunțaseră la prozac, cât de rău se simțeau și asta m-a cam înspăimântat. Nu vreau să ajung la sinucidere din cauza medicamentelor. Accept ideea că mă bate gândul sinucigaș pentru că așa e boala, dar nu că acest gând mi-l dă dependența de un medicament. Dacă vina nu e decât a mea, fie, asta e, o suport. Mă descurc. Îmi place să fiu aspru cu mine însumi. Poate că și asta e una dintre problemele mele. Indiferent ce se întâmplă, eu tot ratat mă simt în permanență,” i-a spus Ronnie lui Matthew Syed.

Într-adevăr, are tendința de a fi exagerat de aspru cu el însuși, ca și cum în mintea lui ar fi prezentă, tot timpul, figura unui tată exigent și acuzator. Poate că își fixează obiective prea ambițioase pentru că e conștient de valoarea sa. „Am avut noroc că am câștigat două titluri mondiale, dar mă simt privat pe nedrept de altele – ar fi trebuit să fi câștigat mai multe asemenea titluri. Dacă eram cât de cât mai constant, n-aș fi perdut nici în fața lui Graeme Dott, în semifinala CM din 2006, nici în fața lui Peter Ebdon în sferturile de finală ale CM din 2005.”

Dar de ce se simte „privat pe nedrept” ? Din cauza adversarilor ? Puțin probabil. Din cauza lipsei de încredere în sine ? Mai aproape de adevăr. Crede el, oare, că acest lucru este inexplicabil sau îi cunoaște cauzele ? Fiindcă nu jocul său are deficiențe, ci el însuși. „Am dat cu piciorul la două titluri mondiale pentru că, mental, n-am fost suficient de puternic ca să le câștig. Știam că sunt în stare să ating recordul de titluri al lui Stephen Hendry, dar n-am realizat această performanță. Cum m-aș putea numi altfel decât un ratat ?!...”

Lăsând la o parte faptul că tinde să vorbească de cariera lui la timpul trecut, Ronnie O’Sullivan practică în continuare „autoflagelarea” și nu pare a ști să se bucure nici măcar de mărunta satisfacție că, în momentele acelea, făcuse tot ceea ce putea face. În meciul cu Dott, era într-o stare psihică execrabilă și încerca să-și alunge anxietatea căutând, cu o insistență aproape comică, perfecțiunea unui vârf de tac. Să fi fost din pricina presiunii ? Numai în sensul că la presiunea meciului s-a adăugat presiunea sub care se pune el însuși, practic, tot timpul. În perioadele de remisiune, temperamentul său în arenă nu e mai prejos de al altor jucători. Cât despre meciul cu Ebdon, nu caută scuze în ceea ce unii au considerat o încetinire excesivă a ritmului de joc, care i-ar fi distrus concentrarea și fluența. Arbitrul n-a socotit necesar să intervină, iar O’Sullivan, căruia nu-i place să adreseze solicitări oficialilor, nu i-a cerut nici el să facă acest lucru. Puțini sunt cei care cred că, în condițiile unui ritm normal de joc în acea ultimă sesiune, O’Sullivan ar fi lăsat să-i scape victoria, mai ales că deținea un avantaj substanțial. Cu excepția situației în care arbitrul consideră că e necesar să intervină, Ebdon avea dreptul să joace așa cum a jucat și nu depindea decât de O’Sullivan să-i facă față cu succes, oricât de greu i-ar fi fost să-și păstreze stăpânirea de sine.

(În scurt timp, partea a doua a articolului)



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen


Ultima modificare efectuată de către Clara White la Sâm 13 Oct 2007, 20:12, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Mrs. Hendry
Addicted to snooker


Data înscrierii: 20/Noi/2004
Mesaje: 2360
Locație: pool hall

MesajTrimis: Sâm 13 Oct 2007, 16:51    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Sad Ronson


Thanks, Clara! Foarte, foarte interesant.



_________________
"Luck is an offensive, abhorrent concept. The idea that there is a force in the universe tilting events in your favor or against it is ridiculous." ~ Sherlock Holmes ~ Elementary
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Mrs. Hendry Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
ruxi
A super fan


Data înscrierii: 28/Noi/2005
Mesaje: 74
Locație: bucuresti

MesajTrimis: Sâm 13 Oct 2007, 17:27    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Multumim Clara, insa destul de trist ce se scrie aici..


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui ruxi Trimite mesaj privat
sevvilla86
Addicted to snooker


Data înscrierii: 11/Dec/2005
Mesaje: 1532
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 13 Oct 2007, 17:28    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Se poate trata daca nu onoreaza invitatiile si incepe sa alerge de nebun pe campii. Twisted Evil
Vorbind serios, banuiam ca Ronnie are astfel de probleme fara sa cunosc insa toate aceste amanunte de ordin medical. Sad
Cred ca ar avea nevoie de cineva care sa-l ajute.Nu stiu in ce raporturi mai este colaborarea sa cu Ray Reardon(daca mai exista),dar e clar ca dupa sezonul sau de glorie 2004-2005 nu a mai fost la fel Confused .Ultima data cred ca l-am vazut pe RR la Sheffield in 2006 chemat special de Ronnie pentru ca avea probleme.

Citat:
Puțini sunt cei care cred că, în condițiile unui ritm normal de joc în acea ultimă sesiune, O’Sullivan ar fi el ar fi lăsat să-i scape victoria, mai ales că deținea un avantaj substanțial.


Asta este una din marile lui probleme.Stiu ca dupa meciul cu Doherty de la Masters-ul de anul acesta spunea ca a jucat foarte rapid in decisiv pentru a nu-si pierde concentrarea.
Au fost putine meciuri de lupta pe care Ronnie le-a castigat.Aproape de fiecare data cand nu a putut fi "The Rocket" a clacat.

Vom vedea daca va castiga ceva in acest sezon.In primul rand sa se prezinte la turnee. Mr. Green
Pana atunci,felicitari pentru victoria de azi. Yeah


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui sevvilla86 Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20160
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Sâm 13 Oct 2007, 20:00    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

De ce s-ar putea întâmpla ca Ronnie O’Sullivan să nu câștige niciun titlu în acest sezon ?

(Partea a doua)

O’Sullivan e înclinat să nu dea niciodată vina pe alții – dă întotdeauna vina pe sine. Mai ales în privința tatălui său, Ronnie-senior, care, pe 21 septembrie 1992, a fost condamnat la 18 ani de închisoare pentru că l-a omorât pe Bruce Bryan, un șofer angajat la una dintre firmele lui Charlie Kray (unul dintre cei doi notorii gemeni Kray). Uneori, viața mohorâtă de pușcăriaș a tatălui a mai fost alinată de câte un titlu câștigat de fiul său, ba chiar și de faptul că, în ziua de vizită, acesta aducea cu el și trofeul abia cucerit. Poate că Ronnie cel tânăr consideră chiar că are responsabilitatea de a câștiga cât mai multe titluri pentru a-i ridica moralul tatălui său. Dacă e așa, iată că are de-a face cu o presiune suplimentară, care vine să adâncească presiunea normală, creată de competiția cu adversari valoroși și foarte motivați. O fi sau n-o fi așa, crima comisă de tată a schimbat profund viața fiului – ilustrare clasică a vorbelor din vechime : „păcatele părinților sunt ispășite de copii”. În cazul lui O’Sullivan, despărțirea forțată de tatăl pe care-l iubea – ba chiar îl idealiza – i-a zdruncinat sistemul de certitudini și starea de siguranță în care fusese obișnuit să trăiască. Syed e și el de acord : „Timp de mulți ani, O’Sullivan-junior a refuzat sau a fost incapabil să analizeze legătura dintre problemele sale psihice și separarea forțată de tatăl său, cel care îi finanțase cu generozitate cariera, îi impusese disciplină și știuse să-l motiveze."

După părerea mea, există în sufletul lui foarte multă mânie neexprimată și neexplorată (una dintre cauzele cele mai importante ale depresiei, în general), iar el nu pare înclinat s-o îndrepte împotriva tatălui său, poate din teama de a nu-și altera astfel sentimentele predominant pozitive pe care le nutrește față de acesta. Blocarea unor gânduri și sentimente nedorite este tot ce poate fi mai rău pentru starea de calm și limpezimea atât de necesare într-un sport cum este snookerul. Nu e neapărată nevoie să se ia măsuri în legătură cu aceste gânduri nedorite, dar dacă nu le recunoști importanța, ele tind să creeze „focare de infecție” psihică. Recent, O’Sullivan a dat peste niște caiete în care, în copilărie, își făcea anumite însemnări zilnice. „Obișnuiam să scriu chestii de genul „intrat în sferturile cutărui turneu sau în semifinalele altuia”, dar nu eram furios sau trist când pierdeam. Notam, de exemplu, că „de-acum trebuie să mă pun pe câștigat și asta o să se întâmple cât de curând”. Mi-am zis, ce dracu’, parcă nu sunt eu cel care a scris chestiile astea ! Cred că pe atunci aveam vreo 12 ani, dar azi nu mai gândesc în același fel : dacă pierd, parcă e sfârșitul lumii, joc ca naiba de prost, nu mai sunt în stare să trimit nicio bilă în buzunar și așa mai departe. Mi-e greu să cred că am fost cândva așa de optimist și că am avut atât de multă încredere în mine însumi. Pe atunci, mi se părea că sunt invulnerabil. Acum, cred că n-o să mai câștig niciodată, nimic. Înainte de fiecare meci, mă aștept la înfrângere, nu la victorie. Sunt împietrit de groaza de a pierde și asta mă împiedică să joc așa cum trebuie. Dacă în primul meci îmi merge prost, îmi vine să arunc prosopul.”

O’Sullivan reprezintă un exemplu clasic de personalitate tip „totul sau nimic”. Aspiră spre perfecțiune. Uneori poate juca impecabil, dar atunci când nu poate, tocmai gândul că are capacitatea de a juca impecabil e cel care-l chinuie. Câteodată, se resemnează cu obiectivul mai modest (pentru el) de a încerca să câștige, în speranța că, la meciul următor se va simți mai bine și va juca mai frumos. Alteori, însă, e atât de deprimat încât renunță. Iată ce i-a spus lui Syed despre semifinala de la Campionatul mondial din 2006 : „Jocul meu începuse să meargă prost și mă gândeam că am timp, sunt trei zile și dacă reușeam să mă calific, mă așteptau alte două zile ale meciului cu Peter Ebdon. Numai că pur și simplu, n-am avut puterea să trec prin toate astea. Chestia asta mă termină, fiindcă în urmă cu câțiva ani, nu mi-ar fi umblat prin minte asemenea gânduri. M-aș fi gândit să câștig meciul mai repede și să trec mai departe. Pe atunci, eram convins că pot să câștig orice meci...”

Tranziția de la puștiul optimist și lipsit de griji la adultul vulnerabil din punct de vedere emoțional a început în toamna anului 1991, pe când era la Campionatul mondial de amatori, în Thailanda. A sunat telefonul din camera lui de hotel și mama i-a spus că tatăl lui fusese arestat. Coincidența face că tot în Thailanda era și când a aflat că mama lui a fost arestată (și apoi, condamnată la închisoare) pentru evaziune fiscală, din cauza unor acte semnate în calitatea ei de directoare a firmelor soțului ei. Această situație pare să-i fi creat lui O’Sullivan o teamă irațională de orice călătorie pe meleaguri mai îndepărtate, pentru că, în subconștient, are obsesia că în lipsa lui s-ar putea întâmpla ceva groaznic. Anxietatea separării se complică prin anxietatea performanței, o explicație care corespunde unei lungi serii de prestații slabe sau chiar de absențe de la turneele din străinătate. Nu este o coincidență nici faptul că până și în Marea Britanie, performanțele lui cele mai bune au fost la Masters, adică aproape de Chigwell și în Premier League, unde sunt apariții de o singură seară.

La Masters-ul scoțian din 1998, când depresia începea să se instaleze, am sugerat ideea că O’Sullivan ar trebui să-l consulte pe Mike Brearley, fostul căpitan al echipei de cricket a Angliei, care, ulterior, a devenit psiholog. Brearley se bucura de aprecierea doctorului Sidney Carlish, psihanalistul care mă tratase pe mine. Primele ședințe de psihoterapie merseseră promițător, dar se pare că Brearley s-a grăbit puțin atunci când i-a pus lui O’Sullivan următoarea problemă : la fel ca tatăl lui, era și el tot dreptaci, iar lovitura cu care acesta ucisese un om fusese aplicată cu mâna dreaptă. Pe baza studiilor efectuate în cazul unor soldați care trăseseră asupra inamicului la ordin, dar împotriva voinței proprii, s-a constatat că dreptacii au paralizat de mâna dreaptă, iar stângacii, de mâna stângă, adică de mâna cu care acționaseră arma. Brearley se gândea că problemele tehnice pe care O’Sullivan le întâmpina în acea perioadă aveau o anumită legătură cu gestul înjunghierii.

Conform spuselor lui O’Sullivan, „teoria asta m-a obsedat multă vreme” și de aceea a refuzat să se mai ducă la Brearley – o reacție de panică și, după părerea mea, o greșală. În loc să continue cu psihoterapia, a recurs la „soluții paliative”, care, la rândul lor s-au transformat în probleme : băutură, droguri, bulimie. Pasiunea crosurilor n-are ce să-i strice, ba chiar îi poate îmbunătăți condiția fizică, iar senzația de bunăstare fizică te poate ajuta și psihic. A mai făcut incursiuni și în buddhism, și în islamism, dar n-a găsit nicăieri rezolvările rapide și totale la care spera, pentru că asemenea rezolvări nu există.

Psihanaliza e o treabă de durată și, nu în ultimul rând, costisitoare. În cazul meu, pentru că eram atât de blocat în introvertirea mea, n-am constatat ameliorări decât abia după mai multe săptămâni. E greu de explicat cuiva care nu cunoaște aceste lucruri direct, din experiență proprie, dar, treptat, am început să mă simt mai relaxat, am devenit capabil să-mi înfrunt adevăratele mele gânduri și sentimente legate de diverse lucruri și evenimente neplăcute, am scos la iveală din subconștient adevăratele cauze ale suferinței mele și am dobândit o înșelegere mai profundă nu numai asupra trecutului meu, ci și asupra prezentului. Nu e deloc lipsită de sens expresia „a ți se lua o piatră de pe inimă” – sau, mai exact, „de pe minte” !

„Foarte adesea mă simt la pământ și nici măcar nu știu de ce,” i-a spus O’Sullivan lui Syed. E greu pentru O’Sullivan, care a crescut într-un mediu foarte „macho”, dar, îi place sau nu, pare a fi destul de sensibil și cu un subconștient foarte activ. Ar trebui să se ducă la din nou la Brearley sau la un alt confrate de-al acestuia în care să aibă încredere și care să-l ajute să înțeleagă sursele complexului de vinovăție, ale urii de sine și ale acceselor de paranoia care îi transformă viața într-un chin, mai ales că trebuie să și-o trăiască în văzut publicului. Știe prea bine cât de dificil este pentru cineva să fie în preajma lui, ca în preajma oricărui depresiv și îi iubește la nebunie pe cei doi copii, o fetiță și un băiat, pe care îi are cu partenera sa, Jo. A cunoscut-o la Narcotics Anonymous. „Nu-mi prea înțelege stările mele depresive, dar e alături de mine în probleme de dependență”, spune O’Sullivan despre Jo.

El pare condamnat să reia, mereu, ciclul maniaco-depresiv, care va continua până când se va merge la rădăcina răului, pentru că cine nu pricepe trecutul e condamnat să-l repete.



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen


Ultima modificare efectuată Clara White la Sâm 13 Oct 2007, 20:51, modificat de 4 ori în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Mrs. Hendry
Addicted to snooker


Data înscrierii: 20/Noi/2004
Mesaje: 2360
Locație: pool hall

MesajTrimis: Sâm 13 Oct 2007, 20:26    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Da... In continuare foarte trist si destul de complicat.

O singura intrebare imi apare in minte, respectiv... Cum de Ronson nu gaseste un sprijin in atatia fani care-l iubesc si il incurajeaza indiferent de felul in care evolueaza la masa de joc si in viatza?
Ba as exagera spunand ca sunt multe persoane care ar face aproape orice pentru el.

In fine... Nicidecum n-am incercat prin intrebarea asta sa dau mai putina importanta situatiei in care se afla sugerand ca ar putea fi rezolvata usor. Era doar un gand legat de singuratatea aparuta si diminuarea sprijinului legate de momentul in care familia lui a intrat la inchisoare. E mult oricum de discutat pe baza acestui articol.



_________________
"Luck is an offensive, abhorrent concept. The idea that there is a force in the universe tilting events in your favor or against it is ridiculous." ~ Sherlock Holmes ~ Elementary
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Mrs. Hendry Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Irina
Addicted to snooker


Data înscrierii: 05/Dec/2005
Mesaje: 738
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 13 Oct 2007, 21:32    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

intotdeauna a fost asa...uneori ne surprinde printr-o revenire spectaculoasa, alteori nu poate continua si pierde....vom vedea.



_________________
Paul Hunter - my role model in life. Forever be loved and never be forgotten!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Irina Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro » Jucătorul preferat Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3 ... 81, 82, 83 ... 106, 107, 108  Următoare
Pagina 82 din 108

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001- 2004 phpBB Group
Designed for Trushkin.net | Styles Database
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community