Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro
Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro Snooker Live Stream

STAY IN TOUCH ! WHAT'S NEW IN SNOOKERLAND ?
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3 ... 142, 143, 144 ... 241, 242, 243  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro » The News
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20241
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Lun 7 Ian 2008, 21:59    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

E oficial : Joe Perry va lua locul lui RO'S la Cupa Maltei. WSA i-a atribuit lui Marco Fu wildcard-ul aflat la dispoziția sa. Componența grupelor Arrow http://forum.snookerforum.ro/viewtopic.php?t=459

Aniversare
8 ianuarie – Marco Fu va împlini 30 de ani



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20241
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Mar 8 Ian 2008, 19:15    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Încă un 146 în catastifele Snookerlandului – din păcate, nu și pe listele oficiale, pentru că buclucașul break n-a fost realizat într-o competiție WSA, ci într-o ligă locală, dar merită menționat, mai ales că autorul său este un junior : partenerul de antrenamente al lui Stephen Lee și al lui Barry Pinches : Ben Harrison, în vârstă de 16 ani și, fapt mai rar printre snookeriștii briți, elev eminent la liceul din Trowbridge. În sezonul viitor, tânărul va fi prezent în circuitul PIOS și, dacă va avea rezultate bune, cine știe, poate că va promova în Main Tour în sezonul 2009-2010. Ben : “I-am luat destule frame-uri lui Steve [Lee] – atunci când nu joacă prea bine ! Nu cred că-i prea place să piardă în fața unui jucător de 16 ani, dar asta e... Steve m-a ajutat foarte mult. Nu numai că se antrenează cu mine, dar m-a luat și la Openul german.”

În Germania, Ben a făcut o figură foarte frumoasă și publicul l-a remarcat : “Stăteam la bar cu Steve Lee și am văzut un copil îndreptându-se spre noi. I-am zis lui Steve să se pregătescă să-i dea un autograf, dar puștiul mi-a întins mie programul de sală. M-am simțit foarte surprins. A fost ceva total neașteptat...”

Imaginea aceasta nu e trucată : probabil că ceea ce înfățișează ea este cea mai mare bilă de pool din lume. “Monumentul” se găsește în Statele Unite, la Tipton, Missouri, unde, în perioada 1949-1968, și-a avut locuința și atelierul Ewald Fisher, omul care avea să devină cel mai mare producător de mese de pool din SUA. Turnul – de fapt, un rezervor – a fost ridicat pentru a asigura apa de care ar fi avut nevoie pompierii, în caz de incendiu. Nenorocirea nu s-a întâmplat niciodată, dar cantitățile mari de lemn și alte materiale inflamabile din jur explică prudența lui Fisher. În mod firesc, meșterul a vrut să-și vadă “emblema” pe rezervor, iar cu timpul, rezervorul a devenit el însuși o emblemă a orașului. Firma Fischer Manufacturing Company a fost vândută și revândută, iar ultimul proprietar a și falimentat-o. Turnul a fost și el vândut unei firme care și-a pictat pe el propriul logo, apoi a fost cedat primăriei. În 1999, localnicii au hotărât că cel mai bine e să se revină la vechea emblemă, de pe timpul când Ewald Fisher meșterea mese și contribuia la popularitatea acestei discipline a biliardului. Așa se face că “bila” a revenit în peisajul tiptonian. Bună idee, mai ales că structura are proporții armonioase și o formă suplă și elegantă. (Un pic off-topic și nu chiar o noutate, dar e ceva ce cred că nu e rău de știut... Wink Laughing )



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20241
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Mie 9 Ian 2008, 19:57    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Din păcate, finlandezul Robin Hull s-a retras nu numai din calificările pentru Crucible 2008, ci și din activitatea competițională profesionistă. În ultimii câțiva ani, Robin a suferit de mai multe boli, care de care mai gravă : în urma unei infecții, a rămas cu sechele neurologice și, în plus, au apărut și tulburări de ritm cardiac. „A trebuit să fac același tip de fizioterapie care se recomandă celor care au avut un accident vascular cerebral și, în ciuda exercițiilor, mi-e amorțită toată partea dreaptă a corpului. Au fost multe zile în care nici măcar nu eram în stare să ies din cameră. Încrederea în mine ca jucător s-a spulberat : nu pot să merg nici de acasă până la stația de autobuz fără să am amețeli. Neurologul meu a încercat să mă ajute să-mi păstrez optimismul, dar am fost foarte speriat și m-am temut de ce e mai rău... Nici acum nu mă simt mult mai bine. În asemenea condiții, e greu să faci față, indiferent ce meserie ai avea, dar pentru un jucător de snooker, e un adevărat coșmar.”

Multă sănătate, Robin !

Acum două zile, la Berlin, Patrick Einsle a câștigat primul dintre cele cinci turnee din cadrul Marelui Premiu al Germaniei.

Sferturi
Jens Wiederkehr 2-3 Chris McBreen
Yusuf Nawabi 3-0 Olaf Thode
Roman Dietzel 1-3 Jürgen Kesseler
Patrick Einsle 3-0 Jakob Stacha
Semifinale
Chris McBreen 3-1 Yusuf Nawabi
Jürgen Kesseler 0-3 Patrick Einsle
Finala
Chris McBreen 2-4 Patrick Einsle

Peste o oră și un sfert, la Craigpark Masters Exhibition Room din Glasgow, John Higgins își va începe seara demonstrativă pe care o va susține în beneficiul Asociației scoțiene de snooker. Din încasări, vor fi acoperite cheltuielile cu deplasarea și cazarea celui mai bun junior al nației la Campionatul mondial IBSF Under-21. O parte din suma pe care se scontează îi va ajuta pe alți tineri Under-19 în vederea participării lor la Campionatele europene care vor avea loc în acest oraș.



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen


Ultima modificare efectuată de către Clara White la Joi 10 Ian 2008, 2:23, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Lady Croft
Addicted to snooker


Data înscrierii: 24/Noi/2004
Mesaje: 1980
Locație: Petrosani (Hunedoara)

MesajTrimis: Mie 9 Ian 2008, 23:58    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ce pacat de Robin. Sad



_________________
It all can be over in just one blink of an eye...but the memory will always remain in the mind! NEVER FORGETT...ALWAYS REMEMBER!
I  Snooker!
Laureată a Premiului Oscue - China Open 2011
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Lady Croft Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20241
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Joi 10 Ian 2008, 4:31    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

După lansarea oficială, făcută de Ken Doherty & Shaun Murphy ( Arrow http://forum.snookerforum.ro/viewtopic.php?t=64&postdays=0&postorder=asc&start=2100 ), ghici cine vine în Chinatown-ul Londrei să promoveze Masters-ul jucând câteva frame-uri la The Exchange Bar, semnând autografe și pozând pentru fotoreporteri ? Ding Junhui și Marco Fu. Ca de obicei, cu vorbitul s-a ocupat cel mai dezinhibat dintre ei. Marco : “Prin anii ’80, Steve Davis și Jimmy White veneau des la Hong Kong. Îi urmăream cu mare plăcere, mai ales că Steve a reprezentat unul dintre motivele pentru care m-am apucat de snooker. Cu toate astea, nu mă văd urmându-i exemplul – nu cred că o să pot juca și la 50 de ani la fel de bine cum o face el. Dar până atunci mai sunt 20 de ani... Deocamdată, o să-l am ca adversar la Masters și abia aștept meciul. Încă este un mare jucător și știu că va lupta pentru victorie cu tot atâta înverșunare ca și mine. Sunt sigur că cea mai mare parte a publicului o să țină cu el, dar asta n-o să mă deranjeze deloc...”

Cât despre asta, vom mai vedea... Wink De deranjat se pare că l-a deranjat precedenta sa evoluție în turneul londonez. “Anul 2005 a fost cel mai prost an din cariera mea : n-am reușit să mă calific la Campionatul mondial și mi-am pierdut locul în Top 16. Eram foarte dezamăgit, mă confruntam cu probleme tehnice foarte mari și n-aveam nici antrenor care să-mi arate unde greșesc...”

Din fericire, situația s-a rezolvat. La toate capitolele. Wink Laughing

Se apropie prima etapă din Campionatul național 2008 : 31 ianuarie – 3 februarie, la Centrul național de snooker din București. Ultima zi de înscriere : 31 ianuarie, ora 15.00.

Etapa a 2-a : 13-16 martie, București
Etapa a 3-a : 8-11 mai, Cluj
Etapa a 4-a : 17-20 iulie, Constanța
Etapa a 5-a : 18-21 septembrie, București
Etapa a 6-a : 23-26 octombrie, Iași
Etapa a 7-a – Finala : 11-14 decembrie, București

Calendarul competițional 2008 Arrow http://www.snooker.ro/etape_national.php

S-a anunțat data ediției 2008 a eventului de la Fürth – Paul Hunter Classic (Openul german) : 28-31 august.

Peste câteva ore, la The Apple Snooker Club, Bugibba, Malta, va începe cel de-al doilea Open european Under-17. Este un turneu invitațional non-EBSA, care programează un total de 27 de meciuri și durează patru zile. Participă 10 jucători proveniți din 6 țări. Ei sunt împărțiți în două grupe, iar primii doi clasați în fiecare grupă vor disputa semifinalele. Printre favoriți, se numără belgienii Luca Brecel și Angelo Eyckmans, englezul Ryan Clark și israelianul Lior Pinhas.

Grupa A : Luca Brecel (Belgia), Lior Pinhas (Israel), Maximilian Thurr (Austria), Wayne Pace (Malta) și Bairaq Sabih Salman (Suedia).
Grupa B : Ryan Clark (Anglia), Angelo Eyckmans (Belgia), Anders Czarnecki (Suedia), Shaun Sultana (Malta) și Alexander Gauss (Austria).

Shane Castle, despre care am mai scris aici, pare să fie un (mic) om de (mare) cuvânt. A spus că va realiza primul lui break competițional de cel puțin 100 până la sfârșitul anului 2007 ? A spus. A făcut breakul cu pricina ? L-a făcut. Un 101. Unde ? Într-un turneu organizat la Rushden Snooker Centre. N-a fost un record de vârstă – Shane a întârziat cu 81 de zile Wink – așa că tot Michael White rămâne cel mai tânăr “sutaș”, dar tot e o reușită demnă de laudă. Shane: “N-am avut deloc emoții. A trebuit să scot și trei bile roșii din mantă... Păcat c-am ratat bila neagră, că aș fi închis masa. Era o lovitură grea... Dar nu-mi pare chiar așa de rău c-am ratat-o...” Atâta suferință să ai în toată cariera ta, tinere domn ! Wink Laughing

Antrenorul Dave Mumford : “După ce a reușit primul lui break de peste o sută în antrenament, mi-a spus că de-acum trebuie să facă un asemenea break și-n meci. L-am sfătuit să nu-și fixeze țeluri prea ambițioase, dar mi-a răspuns că până la sfârșitul anului căsuța asta o să fie bifată. Mi se pare ceva incredibil !”

Tăticul Jeffrey : “Ceea ce a realizat Shane e minunat. Acum zice că până o să împlinească 11 ani o să facă și breakul maxim !”

Adică până pe data de 21 ianuarie 2009... În regulă, Mr Castle : și eu mă simt tentată să-l cred. Wink Laughing Mai știi ?!... Poate dup'aia-și face și vreun plan cincinal cu titlul mondial... Wink Laughing



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20241
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Joi 10 Ian 2008, 21:21    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Sponsorul Masters-ului, compania de asigurări Saga, a cărei clientelă este populația în vârstă de 50 de ani și peste, continuă să contribuie la fondurile bursei anuale Paul Hunter (creată de WSA în 2006), adăugând câte 50 de lire pentru fiecare "break Saga" – adică orice break de cel puțin 50 de puncte marcat în acest turneu. Suma realizată la ediția trecută a Masters-ului a fost de 5 600 de lire, iar în acest an, cei de la Saga i-au îndemnat pe jucători să “se gândească la 50”.

Bursa Paul Hunter constă în sponsorizarea câte unui tânăr jucător, pe timp de un an. Primul beneficiar al acestei sponsorizări a fost Daniel Wells, care a putut astfel să se pregătească la Academia WSA de la Sheffield. Andrew Goodsell, directorul executiv al grupului Saga, a spus : “Am dori să clădim mai departe pe temelia succesului de anul trecut al acestei inițiative. Sperăm să vedem că măcar unul dintre acești tineri va participa, într-o zi, la Masters – competiția care l-a sprijinit la început de drum.”

Dar nu pot să nu remarc : bursa e creată + administrată de WSA, academia aparține tot WSA, deci WSA ia banii (de la Saga, de exemplu) și-i dă la... WSA ?!... E clar că WSA continuă să creadă că lumea nu știe cum merg lucrurile... Evil or Very Mad

Graeme Dott a fost audiat azi de comitetul disciplinar al WSA pentru declarația plină de năduf pe care o făcuse într-un interviu apărut în The Aberdeen Evening Express din 2 august, în replică la o altă declarație lipsită de amabilitate emisă de Ian McCulloch, în timpul ediției de anul trecut a Campionatului mondial. McCulloch spusese că prietenul său Anthony Hamilton este “într-o altă clasă” față de Dott. Mă rog, chestie de opinie... Rolling Eyes Scoțianului i-a sărit țandăra și se știe deja că nu-și prea pune stavilă vorbelor. A răspuns că nu-i place de Ian, nu-l respectă și nu-l apreciază ca jucător. Mă rog, altă chestie de opinie... Rolling Eyes La fel de discutabilă ca și cea dintâi.

OK, cu toate că nu sunt de acord cu asemenea schimburi de înțepături, deși nici pe departe la fel de veninoase & periculoase ca acelea “oficiale” între palatele "noastre" Cotroceni & Victoria, tind să cred că, spre deosebire de acestea din urmă (care perturbă întreaga viață publică din Românica), spusele snookeriștilor n-au adus vreun prejudiciu substanțial prestigiului snookerului, mai ales că publicul adoră aceste mici “scandaluri”. Aici, e chestie de gust... Rolling Eyes Reiau : deși nu sunt de acord cu lipsa de politețe și cu izbucnirile "la nervi", cred (ca și Clive Everton & Dave Hendon), că jucătorii ar trebui lăsați să vorbească fără a fi mereu amenințați cu sancțiuni dacă ies din “limba de lemn” a conferințelor de presă pre/post-meci. Că și așa se plânge lumea că nu mai există personalități bine conturate & lesne identificabile în Snookerland... Rolling Eyes Wink Laughing

Ironia e că Ian și Graeme seamănă măcar în privința faptului că amândoi spun întotdeauna deschis ceea ce au de spus, fără teamă sau obediență față de "indicațiile" șefiei. Și fără mănuși. Wink Laughing

Aniversări

10 ianuarie – împlinește 45 de ani un personaj foarte interesant din Snookerland, cunoscut sub numele de Tai Pichit. De fapt, îl cheamă Chuchart Triratanapradit și a fost … călugăr buddhist. S-a răzgândit, s-a apucat serios de snooker și a cucerit titlul mondial al amatorilor în anul 1993, iar câteva luni mai târziu, intrat ca wildcard în ediția 1994 a Openului Thailandei, l-a eliminat cu 5-2 pe campionul mondial Stephen Hendry. Tai a trecut și el la profesionism, a stat 4 sezoane în Main Tour, după care se pare că s-a re-răzgândit …
13 ianuarie – Stephen Hendry va împlini 39 de ani. Felicitările Arrow http://forum.snookerforum.ro/viewtopic.php?t=8&start=240 Wink Laughing
14 ianuarie – Sam Chong, primul jucător profesionist provenit din Malayezia (tocmai pentru că a fost un deschizător de drum îl trec aici, fiindcă altminteri nu s-a menținut în Main Tour decât timp de 7 sezoane și n-a pătruns niciodată în Top 100...) va împlini 46 de ani.

ULTIMA ORĂ
Conform spuselor lui David Hendon, “dreptul la libera exprimare a repurtat o victorie”. Dotty s-a prezentat la audiere, iar avocatul său a venit cu o serie de citate din replicile cel puțin la fel de dure proferate până acum de alți jucători, care însă n-au fost sancționați pentru ele. Prin urmare, acuzațiile ridicate împotriva lui Graeme au căzut, iar campionul mondial 2006 nu va primi niciun fel de sancțiune.

În regulă, domnilor, dar să nu mai faceți așa ceva !... Wink Laughing



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen


Ultima modificare efectuată de către Clara White la Mar 15 Ian 2008, 23:56, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
sevvilla86
Addicted to snooker


Data înscrierii: 11/Dec/2005
Mesaje: 1532
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 11 Ian 2008, 21:27    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Mare tupeu din partea lui Ian sa puna la indoiala calitatile de mare jucator ale lui Dott. Mr. Green Dar tinand cont cat de politicos a fost Dott dupa meciul lor de la Campionatul Mondial nici nu m-a mirat atitudinea lui Ian. Rolling Eyes Laughing
Asa cum am banuit acum ceva timp, scotianul nu o sa reuseasca niciodata sa treaca peste frustrarile lui chiar daca a devenit campion mondial .Laughing
Altfel, este bine ca nu a fost sanctionat pentru ca si-a spus parerea dar pe mine aceste atitudini de mare vedeta ale lui Graeme incep sa ma plictisesca .Rolling Eyes


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui sevvilla86 Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
vladch_93
A super fan


Data înscrierii: 02/Noi/2007
Mesaje: 91
Locație: Cugir

MesajTrimis: Vin 11 Ian 2008, 21:31    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Au trecut mai mult de 6 luni de la acel " incident ". Numai acum au apucat sa-l audieze pe Dott ? In acest caz nu pot fi obiectiv, si o sa spun ca Graeme trebuia sanctionat Evil or Very Mad .



_________________
A te enerva inseamna a te pedepsi pentru prostia altora !

Go Ian McCulloch !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui vladch_93 Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20241
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Sâm 12 Ian 2008, 2:52    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Steve Davis, de obicei foarte rezervat în declarații, protestează public împotriva încăpățânării și îngustimii de vederi a șefiei WSA, care continuă să le pretindă jucătorilor să renunțe la sume mari de bani ca să se conformeze “regulii celor două logo-uri”. Fundurile grase de la Bristol n-au grija zilei de mâine și nu-i înțeleg pe cei care-o au, așa că stă să izbucnească un scandal asemănător celui de la CM 2007. Și din aceleași motive : jucătorii n-au voie să poarte decât două asemenea logo-uri ale sponsorilor proprii (iar contractele încheiate cu aceștia constituie o foarte importantă sursă de venit, mai ales în cazul vedetelor acestui sport, care pot încasa chiar și 60-70 000 de lire/logo). Deci numai două logo-uri, iar WSA vrea ca unul dintre ele să fie cel al sponsorului titular al turneului – care logo nu le aduce oamenilor niciun profit !...

Steve în The Sun de azi : “Pe unii jucători, această cerință îi costă foarte scump. Lumea e foarte nemulțumită. Eu n-am de suferit, dar nou-veniții în Top 16 și, în general, jucătorii mai puțin cunoscuți marelui public pierd foarte mulți bani. Nu critic Saga și nici BBC-ul : regula e regulă, dar s-a ajuns la o situație ridicolă. În timpul ultimului CM, schimbam logo-ul de pe vestă de la un meci la altul – unii și-l schimbau chiar și de la o sesiune la alta !...”

Bineînțeles, purtătorul de vorbe al WSA a spus că jucătorii cunosc din vreme condițiile participării la turneele la care se înscriu. Ca și cum asta schimbă cu ceva situația !!!... Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20241
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Sâm 12 Ian 2008, 20:18    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

În perioada 2-8 februarie, va fi prezent la București antrenorul Wayne Griffiths, fiul campionului mondial 1979, care va lucra cu loturile noastre de juniori și seniori, la Centrul național de snooker.

Vorbind despre antrenori : Del Hill continuă să fie în grațiile șefiei bristoliene : a fost desemnat de WSA să-i antreneze pe... antrenorii Academiei WSA de la Sheffield. Zice că a lucrat timp de un an la punerea la punct a unui curs de antrenoriat care a primit binecuvântarea lui Sir Rodney. „Reacțiile pe care le-am înregistrat până acum au fost foarte încurajatoare, iar antrenorii care au venit să viziteze Academia au spus că au avut de învățat lucruri extrem de utile,” a declarat Big Del, care crede că toți profii de snooker trebuie să utilizeze cele mai noi metode testate de dumnealui în Europa continentală & Orientul Mijlociu + Extrem. (Nu care cumva să mă gândesc la ce exemple de „metodă” a luat din Asia Împușcatul din decembrie !... Twisted Evil Laughing Laughing Laughing ) Dar să nu exagerăm. La urma urmei, Del Hill a „moșit” vreo două titluri mondiale, așa că, până la proba contrarie, să-i facem credit. Wink Laughing

Dacă ne uităm nițeluș peste gard, în ograda Bilei-8, vedem că IPT-ul organizează pe data de 23 ianuarie un meci intitulat cam pretențios “Orient vs Occident”. Protagoniștii au, ce-i drept, cărți de vizită impresionante, dar parcă n-aș zice că reprezintă așa, ei și numai ei, cele două puncte cardinale biliardistice (și nici măcar cele două mari nații ale tacului, Filipine și SUA) : Francisco Bustamante & Corey Deuel. Mă rog, meciul ar trebui, totuși, să fie bun. Se va juca primul la 15.

Difuzarea : live, pe net. Comentatori : The Muppets Show Rolling EyesMike Sigel & Grady Mathews, care, împreună, cred că fac peste o sută douăzeci de anișori... Twisted Evil Laughing



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20241
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Dum 13 Ian 2008, 4:07    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nou mentor la orizont ! O nouă „figură paternă” în peisaj. Recent, Ronnie O’Sullivan i-a cerut ajutor omului căruia Steve Davis îi datorează enorm : Frank Callan, acum în vârstă de 86 de ani. Eu una am avut întotdeauna o mică tristețe din cauza felului în care Steve l-a tratat pe (chiar și atunci) bătrânul domn : din cauză că în primii 10-15 ani ai carierei, Roșcatul îl prezenta mereu ca antrenor oficial pe tatăl său, Callan a fost obligat să rămână oarecum în umbră, mai ales că nu se înțelegea deloc cu Mr Davis Sr. Meritele lui au fost însă remarcabile, poate chiar mai mari decât cele avute în formarea tehnică a lui Stephen Hendry. În fine, așa se scrie istoria... Oricum, RO’S l-a contactat pe antrenor și mai demult, pe la începuturile carierei sale, dar aprigul domn se ocupa de scoțian și nu avea timp pentru nimeni altcineva. Colaborarea Hendry-Callan a luat sfârșit în 1999, după dureroasa înfrângere pe care Marele Scot a suferit-o în fața conaționalului său Marcus Campbell, la UK Championship.

Callan a declarat în The Daily Telegraph de azi că, în ceea ce-l privește, etapa Hendry fiind depășită, îl poate ajuta pe O’Sullivan, care i-a cerut permisiunea de a-l vizita. „Am stat de vorbă pe îndelete despre jocul lui și a ascultat cu atenție sfaturile pe care i le-am dat,” a spus Callan. „I-am arătat unele lucruri în legătură cu anumite lovituri. A fost necesară o perioadă de adaptare la noile tehnici. I-am schimbat modul de a gândi anumite aspecte ale jocului și mi-a zis că se simte mai bine cu aceste schimbări. A fost foarte uimit de cât de mult a avut de învățat de la mine...”



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
sevvilla86
Addicted to snooker


Data înscrierii: 11/Dec/2005
Mesaje: 1532
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 13 Ian 2008, 9:17    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Batranul Frank a facut adevarate minuni cu lovitura de distanta a lui Ronnie la ultimul turneu. 8) Ma bucur ca Ronnie va continua colaborarea. Very Happy


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui sevvilla86 Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Miss Chigwell
Addicted to snooker


Data înscrierii: 27/Mar/2005
Mesaje: 1596
Locație: Baia Mare

MesajTrimis: Dum 13 Ian 2008, 14:39    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Deci Callan era acel "Frank" pe care-l pomenea Ronnie, nu Adamson? Oare pe el l-a calcat unul din stafful lui cu roata pe picior in timpul CM 2007?
Multumesc de stire, Clara. Si da, jocul de distanta a cam revenit... Applause


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Miss Chigwell Trimite mesaj privat
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20241
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Dum 13 Ian 2008, 14:45    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cu plăcere. Cel călcat pe bătături era Adamson. Laughing Cred că dacă ar fi fost el victima, Callan ar fi răsturnat mașina !... Wink Laughing



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20241
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Lun 14 Ian 2008, 21:42    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Persoanele cele mai bine informate din Snookerland (adică membrii & vizitatorii acestui forum Wink ) știu deja de multă vreme despre proiectul lui John Higgins, pe care l-am anunțat acum o lună (NEWS, pag 140 http://forum.snookerforum.ro/viewtopic.php?t=64&postdays=0&postorder=asc&start=2085 ). Nu este vorba de turnee "4+4" (precizez că aceasta este denumirea pe care am dat-o eu micilor turnee demonstrative de la Hong Kong & Varșovia ! Laughing ), ci de competiții ceva mai mari, implicând jucători de top, jucători din țările-gazdă și wildcard-uri. Dar în privința formatului se mai pot face schimbări.

Personal, am primit e-mailul din partea Sport Business UK, azi, la ora 6 dimineața. Pentru noi (cei bine informați, adică ! Wink Laughing ), comunicatul nu aduce, practic, nimic nou în afara faptului că o serie de meciuri vor fi transmise pe net și pe Eurosport, ceea ce, bineînțeles, este o veste bună. 8)

(Iată textul în întregime : http://www.sportbusiness.com/news/163254/new-snooker-world-league-for-2008

Eurosport Events and FSTC Sports Management announced the launch in 2008 of a new Snooker 'World Series" to be run from May through August of each year.

The "World Series" will start with four events in 2008 and has scheduled growth to 8/10 events by 2010. The series will open in Poland in June 2008 and will then travel to Jersey and Russia with the fourth venue in central Europe to be announced soon.

Its format will be invitational and the events will gather the world's best players from the top 20, occasional wild cards as well as local players. John Higgins, the 2007 World Champion said: "After I won the World Championship I was determined to capitalise on this by developing Professional Snooker into regions where we know it is popular. We spent the summer visiting countries such as Russia, the Middle and Far East and also ran a pilot event in Warsaw, Poland. I could not believe how popular the game was in these regions and have to say I was over the moon to find myself being recognised and signing autographs on the streets of Moscow."

“This new Series will complement the Ranking Events run by World Snooker, and hopefully will pave the way for the expansion of Professional Snooker internationally. The support from the players and management as well as the enthusiasm and energy they have shown in assisting the development of the Series has been fantastic” said Pat Mooney, CEO of FSTC Sports Management. "We will be taking an attractive and stylish festival of Snooker to each of some of the most prestigious locations in the world and will be working exceptionally hard to give our sponsors and commercial partners the type of product and hospitality they deserve from such a high profile sport." he added.

"Snooker has a long tradition on Eurosport! With 300 hours of coverage every year, we are proud to have contributed to the development of its popularity throughout Europe. We believe in the potential of this high profile sport and we are delighted to collaborate and support this project with top experts like John Higgins and Pat Mooney" says Jacques Béhar, President and CEO of Eurosport Events. "The launch of this new Series also marks an important step for the development of Eurosport Events as it deepens our multisport expertise and extends our portfolio comprised today of international events in motorsports, equestrianism and sailing."

Eurosport Events will be responsible for the expansion of this series. It will be the licensing agent handling the international distribution of worldwide media rights (including TV rights) and will also manage the sale of the marketing rights and international communications.

The Snooker World Series will receive extensive TV coverage including live transmissions on Eurosport, Europe's n°1 sports TV channel reaching over 112 millions homes across 59 countries, completed by extensive coverage on Eurosport Asia, Eurosportnews and eurosport.com.
)

FSTC Sports Management este compania care-i manageriază pe John Higgins, Graeme Dott și MichaelaTabb. Higgins a fost acționar, iar în acest an, a devenit și director executiv, după ce a investit o sumă destul de mare, care nu a fost (și probabil că nici nu va fi) făcută publică.



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen


Ultima modificare efectuată de către Clara White la Mar 15 Ian 2008, 2:04, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro » The News Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3 ... 142, 143, 144 ... 241, 242, 243  Următoare
Pagina 143 din 243

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001- 2004 phpBB Group
Designed for Trushkin.net | Styles Database
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community