Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro
Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro Snooker Live Stream

STAY IN TOUCH ! WHAT'S NEW IN SNOOKERLAND ?
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3 ... 34, 35, 36 ... 241, 242, 243  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro » The News
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20209
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Sâm 13 Aug 2005, 3:11    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ufff, da, a scăpat ca prin urechile acului, dragul de el !...



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
zsolt_tuser
Administrator


Data înscrierii: 23/Noi/2004
Mesaje: 1248
Locație: Germania

MesajTrimis: Sâm 13 Aug 2005, 3:17    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Bine ca nu a patit el ceva. Contravaloarea masinii probabil ca o sa-i plateasca compania de asigurare.



_________________
"Computers are incredibly fast, accurate, and stupid. Human beings are incredibly slow, inaccurate, and brilliant. Together they are powerful beyond imagination."
Albert Einstein (1879 - 1955)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui zsolt_tuser Trimite mesaj privat
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20209
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Dum 14 Aug 2005, 1:27    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

* Exact. Mașina e ultima dintre griji – deși arată groaznic : partea de sus a ars în întregime ! Nici nu mă pot gândi la ce-ar fi fost dacă Jimmy nu se hotăra să oprească la semnalizările celorlalți șoferi de pe șosea, dacă și-ar fi închipuit că îl atenționează pentru vreun fleac sau dacă nu reușea să-și desfacă centura de siguranță la timp… Fiindcă a fost o chestiune de secunde !...

* Mai sunt, cine oare nu știe, numai trei zile până la prima ediție a turneului nord-irlandez și, cum de luni încep și CAMPIONATELE MONDIALE DE JUNIORI U-21 & SENIORI 40+ din Bahrain, nu mă pot împiedica să compar rezultatele ultramodeste, obținute după ultraîndelungate negocieri, de birocrații suprasalarizați de la WORLD SNOOKER cu cele ale IBSF și organizatorilor primului event mondial din acest emirat și … jos cu clopul în fața acestora din urmă 8) : au găsit sponsori cât pentru un sezon întreg și ce sponsori ! Gulf Air, Bapco, Ramee International Hotel, Al Safir Hotel, Bahrain Duty Free, Bahrain TV, dar mai ales, Coca Cola !... Halal ! (De câtăva vreme cuget intens la instituirea altei hit list cuprinzând câteva dintre frunțile îngustuțe asortate la funduri lătuțe din șefia tot mai contestată a WPBSA Evil or Very Mad !)

Dar ia să vedem cine au fost până acum campionii mondiali Under-21. Nume cunoscute, care, în marea lor majoritate și-au onorat titlul : 2004 GARY WILSON, 2003 NEIL ROBERTSON, 2002 – DING JUNHUI, 2001 – RICKY WALDEN, 2000 – LUKE FISHER, 1999 – RODNEY GOGGINS, 1998 – LUKE SIMMONDS, 1997 – MARCO FU, 1996 – CHAN KWOK MING, 1995 – ALAN BURNETT, 1994 – QUINTEN HANN, 1993 – KRISTJAN HELGASSON, 1992 – ROBIN HULL, 1991 – RONNIE O’SULLIVAN, 1990 – PETER EBDON, 1989 – KEN DOHERTY, 1988 – BRIAN MORGAN, 1987 – JONATHAN BIRCH.

Printre participanții din acest an, alte nume cunoscute, între care favoritul meu absolut, galezul MICHAEL WHITE (cam mititel, totuși, pentru acest titlu, fiindcă are doar 14 ani – deși la 12 a câștigat un turneu Under-18, are deja un 147 într-un meci demonstrativ și a intrat în Guinness Book ca cel mai tânăr autor al unui break de peste 100 : un 105, la 9 ani 8) – oricum, va fi o experiență extrem de utilă pentru el), alt galez, JAMIE JONES, englezul GARETH COATES, irlandezii DAVID MORRIS și VINCENT MULDOON, scoțianul ROBERT STEPHEN, indianul PANKAJ ADVANI, thailandezii KOBKIT PALAJIN și NITTIWAT KANJANASRI, chinezii TIAN PENGFEI și LIANG WEMBO.

Doamnelor & domnilor, regret dacă vă șochez, dar, între invitaționalul de la Belfast și mondialul U-21 de la Manama, pentru viitorul din ce în ce mai problematic al snookerului, acesta din urmă este mai important.



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20209
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Lun 15 Aug 2005, 1:07    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

* “The Sunday Life” pregătește atmosfera pentru THE NORTHERN IRELAND TROPHY publicând, alături de lista meciurilor, o mică discuție cu localnicul JOE SWAIL, a.k.a. The Outlaw (?!... Surprised Ciudată poreclă pentru un om atât de blând și de cumincior ca dragul de Joe, pe care l-am admirat întotdeauna pentru bonomia surâzătoare cu care își suportă handicapul – Joe este aproape complet surd). În calitate de beneficiar al unei wild card (după ce a fost de două ori semifinalist la Crucible), are de jucat mai întâi cu JOE PERRY (unul dintre cei trei tineri însurăței din MAIN TOUR – ceilalți doi fiind SHAUN MURPHY și STEPHEN LEE Very Happy ), iar dacă trece de el, cu RONNIE. “M-aș bucura să-l înving pe O’Sullivan în fața publicului meu, aici, acasă la mine”, a spus el. Oricum, se bucură că toți "cei mari" vor veni la Belfast săptămâna asta, între ei, bineînțeles, campionul mondial, în fața căruia își amintește că a făcut (și pierdut cu 8-10) un meci formidabil, în ultima rundă de calificări pentru ultimul Embassy. “Mi-am dat seama imediat de potențialul lui. Nu spun că dacă l-aș fi bătut, aș fi devenit eu campion mondial în locul lui, ci doar că linia care desparte succesul de eșec e foarte subțire.” La Waterfont Hall, pe care ar dori s-o vadă devenind un popas obișnuit al snookerului, Joe nu a mai jucat până acum și e foarte nerăbdător să simtă sala și de pe scenă. Ca spectator, încă își amintește cu emoție că s-a numărat printre fericiții care au asistat, acum câțiva ani, la meciul demonstrativ dintre ALEX HIGGINS și KEN DOHERTY : “Atmosfera din seara aceea a fost fantastică !” Dar, ca întotdeauna, Joe Swail este modest : joacă și el destul de des meciuri demonstrative cu Alex. (Ca detaliu mai special, țin să menționez că Joe a fost adversarul lui ALISON FISHER într-un mixt de la Dubai Classic 1992, când aceasta a marcat cel mai mare break competițional feminin : 133).

* În “Wales on Sunday”, cel intervievat e MATTHEW STEVENS, care trebuie să răspundă și la inevitabila întrebare vizând eșecul din finala ultimului Embassy. “Sigur că am suferit, mai ales că aveam un avans așa de bun înainte de sesiunea a 3-a. N-am făcut chiar atât de multe greșeli, dar Shaun a venit cu breakurile acelea formidabile din ultima sesiune și nu mi-a mai dat decât prea puține șanse. Dar nu sunt eu omul care să se gândească prea mult la înfrângeri și cred că asta este adevărata forță psihică.” Știe cum a început sezonul trecut : nu prea grozav. “Am pierdut în prima rundă la mai toate turneele, dar către sfârșitul sezonului lucrurile s-au mai îndreptat – am ajuns în semifinalele din Malta, în finala de la Irish Masters și în cea de la Crucible. Atâta timp cât reușesc să mă calific pentru Campionatul mondial și să-mi acord o șansă, n-am de ce să-mi fac prea multe griji. Nu mulți jucători au fost prezenți, ca mine, în două finale și trei semifinale de Mondial în cinci ani. Asta dovedește că am tărie mentală. Într-o zi o să câștig eu și titlul. În viață ți se pot întâmpla și lucruri mai rele, așa că îmi revin repede după eșecuri. Ce rost are să te consumi pentru ceva ce face parte din trecut ?!... Sunt un tip destul de detașat și de relaxat și cred că asta e calitatea mea cea mai mare. E o dovadă de forță, nu de slăbiciune. Asta e : am jucat prost tot sezonul până aproape de Crucible, dar dacă chiar jucând prost și tot am ajuns la un pas de trofeu, n-o să-l câștig eu atunci când o să joc bine ?! Da, a fost un sezon de suișuri și coborâșuri, însă l-am încheiat pe locul patru în lume, ceea ce nu e chiar așa de rău.”

Pentru noul sezon, Matt rămâne "detașat și relaxat" : “Nu m-am reapucat de snooker decât săptămâna trecută. În mod normal, nu-mi trebuie mai multă pregătire. Știu că săptămâna asta e Trofeul Irlandei de Nord, dar e doar un turneu amical de pre-sezon. Turneele de puncte încep abia în octombrie, așa că după Belfast mai am o lună bună ca să mă antrenez.”

Nou-veniții ? “E bine că apar multe tinere talente. Mai preiau din tensiunea care apasă pe umerii noștri ai celor mai bătrâni – cu toate că eu unul nu simt că aș avea mai mult de 18 ani !... ”



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20209
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Lun 15 Aug 2005, 14:26    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Scriam săptămâna trecută (pagina anterioară) despre The Paul Hunter Charity Golf Classic + dineu & licitație, organizate de sponsorii lui PAUL, firma de pariuri Cantor Fitzgerald. Ei bine, după ce s-au numărat banii adunați (pentru spitalul St. James din Leeds și pentru un centru de cercetări anti-cancer), s-a constatat că suma se ridică la cote nesperate : 80 000 de lire ! Blonduțul a fost mulțumit : „A fost o zi fantastică și mă bucur foarte mult că s-au strâns atâția bani. La spitalul St. James am fost îngrijit cum nu se poate mai bine și asta e o modalitate excelentă de a le mulțumi tuturor celor de-acolo.”

Pe terenul de golf au ostenit STEVE DAVIS, SHAUN MURPHY, PETER EBDON, MARK WILLIAMS, MATTHEW STEVENS, JOHN VIRGO și WILLIE THORNE, alături de alte celebrități. Mini-turneul a fost câștigat de echipa în care a evoluat Lee Dixon (Arsenal), pe locul 2 clasându-se cea condusă de John Virgo.

La licitația condusă de locvacele Willie Thorne, nu lecția de echitație oferită de nepoata reginei, Zara Phillips, a golit cel mai mult buzunarele, ci (așa cum mă și așteptam Wink Laughing ) seara de snooker cu JIMMY WHITE și PAUL HUNTER, seară adjudecată unui ofertant care a plătit nu mai puțin de 10 000 lire ! Good choice, old chap ! 8)



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20209
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Mar 16 Aug 2005, 11:51    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

CAMPIONATELE MONDIALE UNDER-21 & SENIORI 40+, Manama. Din Bahrain, numai de bine. Puștanii au amuțit de uimire, fiindcă totul e superb : hotelul, arena de concurs (de 3000 de locuri, intrarea e gratuită), oamenii. Există, totuși o mică (? Confused ) frustrare (mai ales a seniorilor 40+ Wink Laughing ): nu se găsește strop de băutură cu grade – altele decât cele de comparație !... În rest, peste tot numai bijuterii de tip Porsche, BMW, Mercedes gonite cu furie (și nepricepere) pe străzi și șosele impecabile. Ceremonia de deschidere a primit același calificativ : ”superbă”. PETER EBDON a jucat și, of course, câștigat un demonstrativ cu bahrainezul proaspăt admis în Main Tour HABIB SABAH și a trecut aproape de un 147. Diseară ia avionul spre Belfast, dar va zbura înapoi spre Manama miercurea viitoare, pentru ceremonia de închidere. În competiție, e faza grupelor. Drăguțul de MICHAEL WHITE intră la masă abia diseară.



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20209
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Mar 16 Aug 2005, 20:10    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

* S-ar putea să existe, totuși, un turneu maltez în sezonul 2005-2006 – dar ... invitațional. În schimb, pentru BRITISH OPEN speranțele sunt mai slabe, dat fiind că SkyTV nu a mai reînnoit contractul pentru transmiterea competiției. Deci, numărul turneelor se micșorează, iar sumele de premiere scad îngrijorător. CE FAC CEI DE LA WORLD SNOOKER ??? Shocked Mad

Jucătorii au început să mârâie, dar deocamdată nimic mai mult. Necazul e că în snooker, ca în toate sporturile care nu sunt „de echipă”, avem de-a face cu un mănunchi de foarte bine conturate individualități, total neobișnuite însă cu orice fel de team work. Amicul meu galez, care are un club de snooker cu 22 de mese, cotat al doilea ca mărime și condiții din țara dumisale – club unde vin să joace meciuri demonstrative alde JIMMY, STEVE, MARK WILLIAMS, DOMINIC DALE etc și să arbitreze toți marii înmănușați cu alb – și care se încearcă de puțină vreme și într-ale gazetăriei, i-a pus lui Steve (vezi interviul de la threadul respectiv) o întrebare la care inițial obiectasem, dar care, ulterior s-a dovedit simptomatică, pentru că amicul meu are ocazia să constate tot timpul și direct starea de spirit a jucătorilor. Întrebarea viza (in)existența unui sindicat al acestora. Ei bine, se pare că e din ce în ce mai mare nevoie de unul, mai ales având în vedere ceea ce s-a întâmplat acum câțiva ani cu STEPHEN HENDRY, care a rămas, practic, singur să lupte cu piramida puterii & incompetenței manageriale a WPBSA, din care era cât pe ce să se și vadă exclus. De ce ? Pentru că afirmase (în 1999) că snookerul „este putred de sus și până jos”. Cum poate că mulți dintre membrii și vizitatorii noștri nu se interesau de acest sport la vremea aceea, o să mai zăbovesc asupra subiectului.

Într-un interviu din 2001, scoțianul spunea : „Este aceeași istorie care se repetă iar și iar. S-au schimbat comitetele de direcție, s-au schimbat șefii comitetelor de direcție, dar situația nu s-a schimbat. N-au fost în stare să atragă sponsori și sumele de premiere au rămas aceleași. [Din 2001 încoace, știm că premiile nu au rămas aceleași, ci s-au tot micșorat ! Mad ] Se presupune că noi, jucătorii, suntem la conducerea asociației, dar dacă vii la ședințele noastre, unde se presupune că putem pune orice fel de întrebări, imediat ce ridici o problemă mai dificilă, ți se pune pumnul în gură.”

În 2001, împreună cu MARK WILLIAMS și cu grupul lor managerial, 110sport, Stephen a dat în judecată WPBSA, care a fost declarată vinovată de abuz de putere pentru că nu le-a recunoscut jucătorilor dreptul de a alege la ce turnee să participe. Ca urmare, s-au creat un circuit profesionist rival și o droaie de animozități între jucători.

În 2002, împreună cu STEVE DAVIS, MARK WILLIAMS și TERRY GRIFFITHS și acționând în numele mai multor jucători, Stephen a cerut demisia în masă a boardului WPBSA, între altele, cerând socoteală și pentru diferența uriașă dintre suma existentă în iunie 2001 (3 100 000 lire) și cea la care se ajunsese la începutul sezonului (800 000 lire). Dar, la adunarea generală extraordinară de la Telford, „forul conducător” a câștigat votul de încredere al jucătorilor – 48 contra 26 !!! (Printre susținătorii „puterii” s-au numărat și unii destul de simpatizați, dar pe care nu-i dă inteligența afară din casă și n-o să le pomenesc aici numele, însă și alții cu ceva mai multă minte, precum PETER EBDON și JOHN HIGGINS !) Așadar, nu s-a putut realiza înlocuirea „brațului financiar” numit World Snooker cu cel numit Altium.

Dezamăgit de rezultate și de gândirea mioapă a colegilor, Stephen a jurat că n-o să se mai amestece vreodată în „politica” WPBSA. Păcat, fiindcă s-ar putea ca o „bifurcare” a circuitului profesionist să nu fie prea departe, avându-se în vedere că World Snooker își demonstrează, în mod flagrant și repetat, monumentala-i incompetență.

* La CAMPIONATUL MONDIAL U-21, MICHAEL WHITE - primul meci jucat = primul meci câștigat : 4-0 cu bahrainezul Hussein Al Watani.



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20209
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Vin 19 Aug 2005, 5:48    Titlul subiectului: OMUL ZILEI : MARK ALLEN Răspunde cu citat (quote)

Cine este MARK ALLEN ? O să fac aici o sinteză a informațiilor pe care le dețin despre el, la care adaug frânturi dintr-un interviu apărut alaltăieri, în "The Belfast Telegraph".

MARK ALLEN, băiatul cu numele cel mai des pronunțat, zilele astea, în foarte „local-patrioticul“ Belfast din foarte „regional-patriotica“ Irlandă de Nord, este poate debutantul cel mai titrat dintre cei recent intrați în Main Tour. Ca să mă rezum la onorurile cele mai proaspăt cucerite, voi spune că este campionul mondial amator en titre (până la Mondialul din Pakistan, în noiembrie 2005), campionul european de anul trecut (semifinalist anul acesta), campionul european Under-19 en titre și campionul Memorialului Barry McNamee (iar în sezonul 2000-2001, a fost campionul Irlandei de Nord la categoriile Under-14, Under-16 și Under-19).

Nord-irlandezii îl situează în descendența directă a celor mai dragi dintre eroii lor : strălucit(or)ul, șerpuitorul ALEX HIGGINS, omul cu stilul de joc cel mai senzual care s-a văzut sau se va vedea vreodată și amabilul, simpaticul, lipsitul (ca și JIMMY !) de killer-instinct DENNIS TAYLOR.

Este fiul unui taximetrist (pe numele lui, Ronnie) de 46 de ani și al unei muncitoare la Tesco (pe numele ei, Lynn). Ronnie Allen e și el un jucător bunicel din liga locală din Antrim, orășelul unde stau. Mark povestește că tăticu’ îl snopea la masa de snooker – situație care a durat cam până când puștiul a împlinit 12 ani. “De atunci, nu s-a mai întâmplat ! Când am mai crescut, n-a mai avut nici o șansă, nici măcar în zilele mele cele mai proaste, așa că s-a lăsat păgubaș. Acum, tata pur și simplu refuză să mai joace cu mine.” Very Happy

Noi am vorbit aici despre Mark încă de anul trecut (The News, pagina 2), când a devenit campion mondial de amatori (Olanda 2004). “În Olanda a fost ceva fantastic. Am avut un singurul motiv de tristețe : că tata și mama nu erau și ei martori ai sucesului meu. Drumul ar fi costat mult și deja cheltuiseră o groază de bani ca să mă însoțească și să mă susțină pe la diverse turnee. Au venit peste 40 de suporteri de la clubul meu din Antrim, dar tot le-am simțit lipsa alor mei.”


Într-adevăr, părinții lui au făcut sacrificii mari : ca și cei ai lui DING, și-au vândut casa și s-au mutat într-un apartament închiriat pentru ca Mark să poată călători, juca și câștiga experiență. „Știu că au luptat cu greutățile, am trăit foarte modest cu toții, dar nici eu, nici sora mea Wendy, nici fratele meu Arran nu am fost lăsați să simțim asta – am fost lipsiți de unele lucruri, dar nu de dragostea părinților noștri. Le sunt foarte recunoscător. Acum e bine și poate că o să-și cumpere o casă cât de curând, iar într-o zi o să-i pot ajuta și eu. Lumea crede că din snooker se câștigă o grămadă de bani, dar în ultimii ani, asta pur și simplu nu mai e adevărat. Ah, o să am destui ca să trăiesc bine dacă talentul pe care-l am se va dezvolta, adică dacă o să muncesc eu ca să-l dezvolt. De aceea mă și antrenez 8 ore pe zi – ca să fiu un jucător din ce în ce mai bun.” Și când te gândești că, la început, totul plecase de la ideea că „e bine ca băiatul să aibă o preocupare, să nu stea să bată străzile” !... 8) Laughing

Școala s-a dus pe apa sâmbetei de ceva timp, iar acum foștii colegi se numără printre cei mai devotați fani și, cu toate că Mark, ca băiat deștept ce este, se ferește ca de foc să facă declarații pripite sau prea pline de încredere în sine, nu respinge ideea că, într-o zi, își va vedea portretul pe peretele vreunui hol de-al școlii aceleia din Antrim, că doar va fi primul campion mondial care a învățat acolo !... 8) „Mi-am luat examenul [ar fi un echivalent al celui zis „de capacitate”]. Am dat test la engleză, matematică, franceză și spaniolă, dar și profesorii au înțeles că n-o să merg mai departe cu școala. Le sunt foarte recunoscător și lor pentru că au fost îngăduitori cu mine când am început să lipsesc din cauza antrenamentelor și competițiilor. De fapt, și eu și ei știam prea bine ce carieră o să-mi aleg.”

Tot la pagina a 2-a din THE NEWS, scriam, în decembrie trecut, că în Olanda, la Campionatul mondial 2004, între Mark și REANNE EVANS, campioana mondială en titre, s-a înfiripat o idilă. Sunt amândoi de aceeași vârstă. Ei bine, iată că idila încă mai rezistă : „Nu știu ce va fi cu noi mai departe”, spune Mark. „Bineînțeles, avem foarte multe în comun. Reanne are un loc în față la meciul cu Steve Davis !!!”

Altă „iubire” e golful. Altminteri, nici mascote, nici superstiții, nici ritualuri înainte de meci. Doar un tac foarte drag, făcut de un specialist renumit, Will Hunt (acum, retras din activitate) și pe care a dat 500 de lire. „Mi se pare atât de prețios, încât am cumpărat pentru el o cutie care m-a costat... 300 de lire !” Very Happy

Noul eroul al Belfastului nu-și uită nici mentorul, Colin Bingham (fondatorul clubului în care se antrenează Mark), care, la Waterfront Hall, va sta pe unul dintre locurile din față – alături de părinții tânărului jucător și de Reanne. „Primele mele meciuri le-am jucat într-un club care s-a închis acum 7 ani. Colin, care lucrase acolo, a reușit să-și deschidă un club al său, la care am început și eu să mă duc în fiecare zi. M-a remarcat pe când jucam cu tata și mi-a spus că am talent. A fost primul om care m-a încurajat să iau snookerul în serios și să mă înscriu la turnee, ca să joc cu oameni mai bine pregătiți decât mine și să învăț de la ei. Mă lăsa să mă antrenez fără să-mi ceară bani – după cât stăteam la masa de joc, ar fi trebuit să-i plătesc de fiecare dată câte 40 de lire. N-o să uit niciodată câtă recunoștință îi datorez.”



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Mrs. Hendry
Addicted to snooker


Data înscrierii: 20/Noi/2004
Mesaje: 2360
Locație: pool hall

MesajTrimis: Sâm 20 Aug 2005, 2:40    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Am o intrebare. Nu este una importanta, dar m-am gandit sa o pun.
In seara asta mi-a sarit un nume in ochi si mi-am adus aminte de Dominic Dale. Any news on him? Ce-o mai face?
Stiu ca he's not so one of the ONES, dar... Smile Mi-am amintit de el si m-am intrebat "ce-o mai face?" Laughing Laughing



_________________
"Luck is an offensive, abhorrent concept. The idea that there is a force in the universe tilting events in your favor or against it is ridiculous." ~ Sherlock Holmes ~ Elementary
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Mrs. Hendry Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20209
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Sâm 20 Aug 2005, 2:46    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Gând la gând cu bucurie !!! 8) Laughing Tocmai pregătesc un material despre & cu el !!! O să fie gata după NIT, peste câteva zile. Asta da coincidență ! DOM DALE e bun prieten cu prietenul meu din Țara Galilor și merită un "material". Wink Laughing



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Mrs. Hendry
Addicted to snooker


Data înscrierii: 20/Noi/2004
Mesaje: 2360
Locație: pool hall

MesajTrimis: Sâm 20 Aug 2005, 2:47    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Lovely! Can't wait! Very Happy Laughing Laughing Thank ya kindly.



_________________
"Luck is an offensive, abhorrent concept. The idea that there is a force in the universe tilting events in your favor or against it is ridiculous." ~ Sherlock Holmes ~ Elementary
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Mrs. Hendry Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
CristinaRo
Addicted to snooker


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 1025
Locație: Ploiesti

MesajTrimis: Sâm 20 Aug 2005, 9:17    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Astept si eu cu bucurie materialul despre Dominic Dale. Laughing Laughing



_________________
Laureată a Premiului Oscue - Masters 2010, Wuxi Classic 2012
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui CristinaRo Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20209
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Lun 22 Aug 2005, 1:31    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

* Peste câteva zile e gata !

* O să vin cu rezultate & comentarii de la și despre CAMPIONATUL MONDIAL UNDER-21, dar acum, doar "o vorbă" : plodul de galez MICHAEL WHITE trebuia să joace azi cu germanul PATRICK EINSLE, dar ... a încurcat programul și nu s-a prezentat la meci !!! Shocked Laughing Noroc că este deja calificat în faza următoare, slavă Domnului ! Very Happy



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Aura
Addicted to snooker


Data înscrierii: 20/Noi/2004
Mesaje: 345
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 22 Aug 2005, 10:14    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
Asta imi aminteste de Graeme Dott care si el avea probleme cu..timpul Laughing



_________________
"I want to make the balls talk, that's what it is all about." Ronnie
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Aura Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20209
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Lun 22 Aug 2005, 14:33    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

* Într-adevăr !!!... Laughing Laughing Laughing

* Ca să răspund la întrebarea pusă d-lui Ancuța de un suporter Hendry, trebuie să spun că STEPHEN HENDRY a jucat 56 de finale de ranking tournaments. În statistica finalelor, scoțianul este pe locul 1. Iată cifrele:

Finale jucate - 56
Finale câștigate - 36
Frames câștigate - 545
Frames pierdute - 436

Procentul succesului - 64,2857142857... %

(Sursa : The CueSport Book of Professional Snooker - The Complete Record & History, 2004, pagina 113. Și complete, într-adevăr, fiindcă sunt trecute TOATE meciurile - din sezonul 1926-7 până în anul publicării - în formatul de cel puțin best of 8/9 și începând cu optimile turneelor, meciuri în care, dintre cei doi jucători, măcar unul era/este profesionist - peste 60 000 de meciuri... 8) )



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen


Ultima modificare efectuată de către Clara White la Lun 22 Aug 2005, 23:50, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro » The News Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3 ... 34, 35, 36 ... 241, 242, 243  Următoare
Pagina 35 din 243

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001- 2004 phpBB Group
Designed for Trushkin.net | Styles Database
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community